Uložení a zabezpečení zbraní

Střelné zbraně do 2 kusů či střelivo do 500 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty vhodně zabezpečit proti ztrátě, odcizení nebo zneužití. 

Zde stačí pouze necertifikovaný sejf.

Střelné zbraně do 10 kusů nebo střelivo do 10 000 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty uložit do uzamykatelné ocelové schránky nebo skříně či zvláštního uzamykatelného zařízení. Zvláštní uzamykatelné zařízení musí splňovat technické požadavky, které stanovuje prováděcí právní předpis. 

Trezor musí mít trezorový zámek třídy A (nebo lepší - třídy B) a certifikát na 15 odporových jednotek.

Střelné zbraně do 20 kusů nebo střelivo do 20 000 nábojů

Pokud vlastníte 11 nebo více zbraní, jste povinni mít trezor v I. bezpečnostní třídě. V případě vlastnictví více než 20 zbraní je dle platného zákona 13/2021 povinností zbraně rozdělit do několika trezorů.

Každý majitel střelné zbraně je povinen podle zákona ukládat zbraně tak, aby nedošlo k jejich zneužití nebo neoprávněnému použití. Zákon přesně stanoví, za jakých podmínek lze zbraně uchovávat a jak mají být zabezpečeny. Podrobnosti o uchovávání střelných zbraní najdete na naší úvodní stránce.

Majitel musí podle počtu držených zbraní pořídit vhodný trezor nebo skříň na zbraně. Pokud má do 10 kusů střelných zbraní, musí mít certifikovanou skříň, která splňuje zákonné normy a je certifikována pro 15 odporových jednotek (15RU). Tyto skříně jsou obvykle jednoplášťové a umožňují uložení až 10 zbraní. Navíc mohou sloužit i k ukládání střeliva nebo méně cenných věcí. Na trhu je mnoho těchto skříní, ale některé nejsou dostatečně bezpečné, takže je důležité věnovat pozornost jejich kvalitě, hmotnosti a výrobci.

Některé skříně na zbraně se podobají šatním skříním, což může být problém, pokud dojde ke krádeži. Důležité je také, kde byla skříň vyrobena a certifikována, protože ne vždy všechny certifikáty platí. Proto je lepší investovat do kvalitní skříně od zavedeného výrobce.

Pokud má majitel 11-20 zbraní, musí si pořídit trezor certifikovaný v I. bezpečnostní třídě. Tyto dvouplášťové trezory jsou velmi bezpečné a mohou chránit i další cenné věci. Na trhu jsou kombinované trezory, které umožňují ukládání zbraní i jiných cenností, a klasické trezory určené pouze pro zbraně a střelivo.

Při výběru trezoru nebo skříně je důležité dbát na jejich původ a certifikaci, protože ne všechny produkty na trhu splňují požadované standardy. Majitelé zbraní by měli věnovat pozornost kvalitě výrobku, aby se vyhnuli problémům v budoucnu. Pokud máte jakékoli nejasnosti, obraťte se na svého prodejce, který vám poskytne potřebné informace.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz