Průvodce výběrem trezoru

Neorientujete se v naší nabídce s trezory a sejfy nebo nevíte, který výrobek by pro Vás byl nejvhodnější?


Díky našim dlouholetým zkušenostem s prodejem trezorů Vám můžeme poradit při jejich výběru. Dali jsme dohromady seznam doporučení, která Vám pomohou se v nabídce zorientovat.

 

Budu vkládat do trezoru hotovost a jak velká bude?


U výše hotovosti je rozhodujícím parametrem bezpečnostní třída. Čím vyšší má trezor třídu bezpečnosti, tím lépe jsou zajištěny Vaše finance. Pozor - trezory jsou certifikovány z pohledu bezpečnosti podle toho, jak dlouho odolávají násilnému překonání případným pachatelem. Je důležité si uvědomit, že neexistuje trezor, jehož zabezpečení by prolomit nešlo - vždy záleží pouze na tom, kolik času a jaké prostředky má zloděj k dispozici.
Pokud nechci investovat větší finanční prostředky a nebudu vkládat vyšší hotovost  (běžně do 20tis. Kč úložní částky), pak stačí k pořízení levnější sejf (někdy označovaný také jako domácí trezor).

I mezi sejfy, které nejsou zpravidla certifikovány, jsou velké rozdíly. To platí i pro trezory zařazených do bezpečnostních tříd - na trhu je mnoho trezorů, které sice mají certifikaci pro danou bezpečnostní třídu, ale z hlediska reálné bezpečnosti jsou nesrovnatelné. Určitým indikátorem je zde hmotnost trezoru, od které se odvíjí kvalita použitého materiálu.


Orientační úložné částky pro jednotlivé bezpečnostní třídy.

 

BEZPEČNOSTNÍ TŘÍDA

MAXIMÁLNÍ ÚLOŽNÁ ČÁSTKA

Bez certifikátu

30 000,-

Bezpečnostní třída S1

50 000,-

Bezpečnostní třída S2

100 000,-

0. bezpečnostní třída

250 000,-

I. bezpečnostní třída

500 000,-

II. bezpečnostní třída

1 500 000,-

III. bezpečnostní třída

4 000 000,-

IV. bezpečnostní třída

6 000 000,-

V. bezpečnostní třída

16 000 000,-

VI. bezpečnostní třída

32 000 000,-

 

Upozorňujeme, že úložnou částku je ale nakonec vždy nutné konzultovat s konkrétní pojišťovnou. V našich orientačních úložných částkách vycházíme z aktuálních podmínek českých pojišťoven. Na českém trhu působí zahraniční společnosti z Rakouska a ze Slovenska, které uvádějí částky dle podmínek zahraničních pojišťoven a toto pak přebírají i některé všeobecné e-shopy.

Dále rozdělujeme sejfy podle úrovně zabezpečení proti vloupání do 3 kategorií - základní, střední a vyšší. Jedná se o dělení pro lepší orientaci zákazníka - pro detailní informace nás kontaktujte nebo se zastavte na naší prodejně (Švábky 2, Praha 8) a naši odborní asistenti Vám s výběřem poradí.


Jaké uzamykání požaduji?


Výrobci trezorů a sejfů nabízejí různé typy uzamykání, mezi které patří následující nejčastěji používané typy:

  • Zámek na trezorový klíč
  • Zámek na mechanický kód
  • Elektronický kód
  • Na otisk prstu

Tyto typy uzamykání mohou být také kombinovány různými způsoby a volba závisí na preferencích konkrétního uživatele. Bezpečnost zámku je určena zařazením trezoru do příslušných bezpečnostních tříd. Kombinace více typů uzamykání však dokáže zabezpečení daného modelu výrazně zvyšit (U vyšších bezpečnostní tříd je toto dokonce zákonnou podmínkou) a to i u necertifikovaných sejfů. Každá možnost však nese své vlastní nevýhody – klíč k trezoru lze ztratit, u elektronického zámku můžete zapomenout kód nebo číselnou kombinaci na číselníku.

V případě výběru zámku na otisk prstu je důležité sledovat spolehlivost daného zámku - na trhu se objevila řada levných sejfů s uzamykáním na otisk prstu, jejichž funkčnost je však velmi omezená.

V nabídce máme i luxusní sejfy, které disponují luxusním elektronickým motorickým zámkem s nouzovým otevírám kvalitním trezorovým klíčem. Tyto sejfy jsou navíc vybaveny vnitřním osvětlením (automaticky po otevření technologie LED) a celoplošným vnitřním polstrováním.

 

Budu do trezoru ukládat zbraně?

 Jste-li majitelem střelné zbraně, máte povinnost dle zákona č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivech dodržovat následující podmínky pro bezpečné uschování.

  • Střelné zbraně do 2 kusů či střelivo do 500 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty vhodně zabezpečit proti ztrátě, odcizení nebo zneužití. 

Zde stačí pouze necertifikovaný sejf.

  • Střelné zbraně do 10 kusů nebo střelivo do 10 000 nábojů – držitel zbraní a střeliva je povinen tyto předměty uložit do uzamykatelné ocelové schránky nebo skříně či zvláštního uzamykatelného zařízení. Zvláštní uzamykatelné zařízení musí splňovat technické požadavky, které stanovuje prováděcí právní předpis. 

Trezor musí mít evropský certifikát pro bezpečnostní třídu S1 a certifikát na 15 odporových jednotek.

  • Střelné zbraně do 20 kusů nebo střelivo do 20 000 nábojů

Pokud vlastníte 11 nebo více zbraní, jste povinni mít trezor v I. bezpečnostní třídě. V případě vlastnictví více než 20 zbraní je dle platného zákona 13/2021 povinností zbraně rozdělit do několik trezorů.

Bude trezor na důležité dokumenty?


Pak by to měl být certifikovaný protipožární trezor nebo sejf. Nabídka nábytkových protipožárních trezorů a sejfů je velmi široká. V našem portfoliu máme i omezenou nabídku protipožárních trezorů do zdi.

Ohnivzdorné trezory jsou speciálně navržené pro ochranu vašich cenností před ohněm. Předtím, než se dostanou na trh, procházejí přísnými testy a jsou důkladně certifikované v renomovaných zkušebních laboratořích. Klíčovou vlastností je jejich odolnost vůči žáru po určitou dobu. Můžete si vybrat mezi různými variantami, například 30, 60, 90 nebo 120 minut odolnosti. Během celé této doby se teplota uvnitř trezoru udržuje pod bezpečnými limity, což zaručuje, že vaše cenné dokumenty, nebo dokonce digitální média, budou v bezpečí.

Kde bude trezor umístěn?


Z hlediska umístění existují dvě varianty trezorů, které jsou k dispozici - trezory zabudované do zdi a volně stojící trezory. Pokud zvažujete nábytkový trezor pro uschování hotovosti či cenností, je důležité mít na paměti, že je potřeba jej ukotvit (pevně spojit s konstrukcí budovy). Toto ukotvení bývá požadavkem většiny pojišťovacích společností v České republice pro trezory o váze do 500 kg.
Pokud plánujete správné kotvení a zazdění trezoru nebo sejfu, doporučujeme obrátit se na specializovanou firmu, která má zkušenosti s instalacemi. Je důležité si uvědomit, že ne každá podlaha je schopná unést váhu trezoru, a proto je zde dobré spoléhat na znalosti odborníků.


Servis trezorů a sejfů


Ke všem výrobkům z naší nabídky zajišťujeme záruční i pozáruční servis v rámci celé České republiky.
Na závěr je třeba zmínit, že jednání s pojišťovnou je vždy důležitou součástí v případě, že chcete hotovost v trezoru pojistit. Pracovníci naší společnosti Vám rádi poradí v případě, že si nevíte rady. Nejsme pouze internetový obchod, ale v Praze 8 v ulici Švábky 2 najdete i naší kamennou prodejnu (vzorkovnu), kde si každý vybere z nepřeberného množství trezorů a sejfů. Garantujeme Vám fyzicky největší výběr trezorů a sejfů v ČR. Trezory si můžete nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet za asistence našich pracovníků. V případě že Vámi požadovaný výrobek nebude v naší nabídce necháme Vám ho vyrobit na zakázku dle zadaných parametrů.

Náš tip


Neriskujte s levnými trezory z asijské produkce, které pravděpodobně neprošly potřebnými testy a mohly by být snadným cílem pro narušitele. Vždy se snažte kupovat trezory a trezorovou techniku s potřebným certifikátem, což zajistí nejvyšší bezpečnost vašim cennostem, důležitým dokumentům, hotovosti a zbraním.
Doufáme, že tyto informace vám pomohou vybrat ten správný trezor či sejf, který bude odpovídat vašim potřebám a zajištění cenností a dokumentů. Pokud budete mít jakékoli další dotazy, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám poskytneme další rady a profesionální asistenci.

 

 
Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz